Rasspecial 2018

Rasspecial 2018

Jack Russell klubbens Rasspecial 2018

Domare: Cindy Pettersson

Domaraspirant: Jan Törnblom


Datum: 22-23 september 2018

Klubbmästare Utställning


NO UCH SE UCH

Valera's 2 Fast 4 You SE24913/2016                  

e. Jackandfish And Gek Raz

u. Knötteliten's Norwegian Vybz

Uppfödare Petter Steen, Norge

ägare: Martin & Lena Lövdahl Fast, Tråvad



Klubbmästare Agility


Stjärnlidens Jack Idril SE27169/2014                 

e. Brösing's Australian Swede

u. Stjärnlidens Pattering Queen

Uppfödare: Lena & Anders Lamkén, Åsa

Ägare & förare: Helene Söderström, Alingsås

Klubbmästare Rallylydnad


SE UCH

True Fairytale's Darling Bud Of May SE43517/2011                  

e. Saltisgårdens Shakespeare

u. Vitsuddens Petronella

Uppfödare: Ulrika Andersson, Mariestad

Ägare & förare: Agnes Andersson, Skövde

 

Best In Show

Avel

Uppfödare

Raaw Up Up Up

Ägare: Sandra Kesselmark


Kennel True Fairytale

Ulrika Andersson

Valpar

Hanar 4-6 mån

1. SE30619/2018     HP, BIR BIS

Raaw Kill Switch

Ägare: Linda Rönnqvist

Uppfödare:  Linda Rönnqvist

2. SE32808/2018     HP

Bumsingens A Guy Thing

Ägare: Stefan Wahlström

Uppfödare:  Frida Öberg


Hanar 6-9 mån

1. SE17554/2018      HP, BIM

Vitsuddens Meeko

Ägare: Anna Wilsson

Uppfödare: Anna Wilsson

2. SE18549/2018

True Fairytale's Will U Marry Me

Ägare: Ulrika Andersson

Uppfödare: Ulrika Andersson

3. SE20829/2018

Agaton Sax

Ägare: Annelie Högberg

Uppfödare: Annelie Högberg

Tikar 4-6 mån

1. SE32811/2018              HP, BIM

Bumsingens A Star Is Born

Ägare: Frida Öberg

Uppfödare: Frida Öberg

2. SE45588/2018                HP

Hvilebakkens Maleficent

Ägare: Marie Hultberg Nylander

Uppfödare:  Pernille Lassen


Tikar 6-9 mån

1. SE21097/2018                 HP, BIR

Suspecial's Wonder Woman

Ägare: Susann Lothian

Uppfödare: Susann Lothian

2.SE21099/2018                    HP

Suspecial's Icemaiden

Ägare: Veronica Hjerpe Berglund

Uppfödare: Susann Lothian

3. SE25495/2018

True Fairytale's Girl Power

Ägare: Charlotte Andersson

Uppfödare:  Ulrika Andersson

4. SE17557/2018

Vitsuddens Willow

Ägare: Ewa Lundin

Uppfödare: Anna Willsson

5. SE18295/2018

Stjärnlidens Jack Icon Zara

Ägare: Felicia Fogelholm

Uppfödare: Lena Lamkèn

Hanar


1. Vitsuddens Tjatte




2. Ell-Ell's Kingdom Hearts




3. Whistlewood's I Can Make It




4. Let's Rock Quality Design







Unghundsklass


1. SE56500/2016

Relieds Cool Running

EXC, CK, CERT

Ägare: Ricky Lied

Uppfödare: Ricky Lied





Öppenklass


1. SE11417/2013

Mon Cheatau B'Benny

EXC, CK, R-CERT

Ägare: Agneta Bjurström

Uppfödare: Marie Hultberg Nylander

2. SE15744/2016

True Fairytale's Spirit Of Freedom

EXC, CK

Ägare: Agneta Bjurström

Uppfödare: Ulrika Andersson

3. SE15743

True Fairytale's Constance Spry

EXC

Ägare: Anna-Lena Andersson

Uppfödare: Ulrika Andersson

4. SE35646/2015

Stjärnlidens Matrix Mayor

EXC

Ägare: Peter Midbjer

Uppfödare: Lena Lamkèn

Opl:



SE38927/2016 Cäby's Kraken

EXC

Ägare: Tommy Baune

Uppfödare: Sven Rundberg

SE26350/2015

S'Wagger Tail Pontiac Chieftan

EXC

Ägare: Birgitta Stridh

Uppfödare: Sandra Kesselmark





Championklass


1. SE43039/2015

Ell-Ell's Kingdom Hearts

EXC, CK

Ägare: Lena Lövdahl Fast

Uppfödare: Lena & Martin Lövdahl Fast

2. SE59067/2015

Whistlewood's I Can Make It

EXC, CK

Ägare: Susann Lothian

Uppfödare: Elisabeth Strömberg

3. SE13141/2017

Let's Rock Quality Design

EXC, CK

Ägare: Jessica Franzèn

Uppfödare: Karoliina Bly

4. SE 45980/2015

Kjennekrokens Picasso's Dream

EXC, CK

Ägare: Rita Labori

Uppfödare: Kirsti Skaar

Opl:



SE45097/2012

Vitsuddens Buzz Lightyear

EXC, CK

Ägare: Calle Sundin

Uppfödare: Anna Wilsson

SE15568/2018 Aralez Sponge Bob

EXC

Ägare: Linda Rönnqvist

Uppfödare: Olga Calish

SE38438/2014

True Fairytale's Too Hard To Resist

EXC

Ägare:  Ulrika Andersson

Uppfödare: Ulrika Andersson





Veteranklass


S54889/2009 Vitsuddens Tjatte

EXC, CK, BIM

Ägare:  Anna Wilsson

Uppfödare: Anna Wilsson

Tikar


1. Valera's 2 Fast 4 You




2. Knötteliten's Hypatia




3. True Fairytale's Too Hot'n Spicy




4. Raaw All Over Again







Juniorklass


1. SE12144/2018

Saltisgårdens Vivienne Westwood

EXC

Ägare:  Yvonne Gottfridsson

Uppfödare:Ingrid Saltzman

2. SE52446/2017

Stjärnlidens Princess Xena

EXC

Ägare: Linda Aeverdeen

Uppfödare: Lena Lamkèn

3. SE32893/2017 Cahaba's Nellie

EXC

Ägare: Barbro Carlsson

Uppfödare: Hans Carlsson

4. SE43056/2017

Jack Divine's Bella Ragazza

VG

Ägare: Christina Björklund

Uppfödare:  Christina Björklund

Opl:



SE52060/2017 Lizzy

VG

Ägare: Carina Wallin

Uppfödare: Carina Wallin

SE12858/2018 Stjärnlidens Yahtzee

VG

Ägare: Anna Lundh

Uppfödare: Lena Lamkèn

SE54035/2017 Vegeholms Medusa

VG

Ägare: Charlotte Johansson

Uppfödare: Tina Svensson





Unghundsklass


1. SE19973/2017

Myrvang Twisted Sister

EXC, CK

Ägare: Sara Heim Högström

Uppfödare: Monica & Sara Heim Högström, Rigmor Heim

2. SE22377/2017

True Fairytale's Sweet As Sugar

EXC, CK

Ägare: Cathrine Lindefeldt

Uppfödare: Ulrika Andersson

3. SE28073/2017

Sweet Hills Kefiah

EXC

Ägare: Sofie Lindlöf

Uppfödare: Massimo Badolato & Luigi Fiorini

4. SE19967/2017

S'Wagger tail Dust My Broom

EXC

Ägare: Sandra Kesselmark

Uppfödare:  Sandra Kesselmark

Opl:



SE22539/2017

Beatbox Born This Way

EXC

Ägare: Calle Sundin

Uppfödare: Jenny Frängqvist

SE54393/2017

Hunter Hawk Trevita

VG

Ägare: Ann Johansson

Uppfödare: Maria Huseby Opheim





Jaktklass


1. Vitsuddens Hera

EXC, CK

Ägare: Angelica Lilja

Uppfödare:  Anna Wilsson





Öppenklass


1. SE38441/2014

True Fairytale's Too Hot'n Spicy

EXC, CK CERT

Ägare: Ulrika Andersson

Uppfödare: Ulrika Andersson

2. SE24546/2014

Raaw All Over Again

EXC, CK R-CERT

Ägare: Linda Rönnqvist

Uppfödare: Linda Rönnqvist

3. SE47116/2016

Let's Rock O Sole Mio

EXC, CK

Ägare: Ulrika Andersson

Uppfödare: Karoliina Bly

4. SE31709/2015

Mon Chateau C'June

EXC

Ägare: Helen Gustavsson

Uppfödare: Marie Hultberg Nylander

Opl:



SE23134/2016

Marklivet Jr La La Lolly Rock

EXC

Ägare: Lena Sundin

Uppfödare:  Solveig Naadland

SE17355/2014

Nova

EXC

Ägare: Ingvor Helin

Uppfödare:

SE23083/2014

Raaw Be All You Can

EXC

Ägare: Monica Heim Högström

Uppfödare: Linda Rönnqvist

SE18322/2014

Saxon Hills All I Can

EXC

Ägare: Ewa Saxentorp

Uppfödare: Ewa Saxentorp

SE55282/2015

Stjärnlidens Open Heart Ozanna

EXC

Ägare: Inger Oskarsson

Uppfödare:  Lena Lamkèn

SE26351/2015

S'Wagger Tail Pontiac Silverstreak

EXC

Ägare: Sandra Kesselmark

Uppfödare: Sandra Kesselmark

SE34570/2013 Brain Jack's Que Sera

VG

Ägare: Caroline Malmström

Uppfödare: Joanna Hägerström

SE25777/2015 Bumsingens Brittany

VG

Ägare: Frida Öberg

Uppfödare: Frida Öberg

SE38931/2016 Cäby's Kitty

VG

Ägare: Sylvia Torin

Uppfödare: Sven Rundberg

SE52196/2016

Myrvang Stoppa Mig Juni

VG

Ägare: Monica Heim Högström

Uppfödare: Monica & Sara Heim Högström, Rigmor Heim





Championklass


1. SE24913/2016

Valera's 2 Fast 4 You

EXC, CK BIR

Ägare: Lena & Martin Lövdahl Fast

Uppfödare: Petter Steen

2. SE33190/2014

Knötteliten's Hypatia

EXC, CK

Ägare: Ricky Lied

Uppfödare: Inger Lise Teigland





Veteranklass


1. S65203/2009

True Fairytale's Good-As-Gold

EXC, CK

Ägare: Ulrika Andersson

Uppfödare: Ulrika Andersson

Klubbmästerskap Agility


  1. Sally & Helene

Stjärnlidens Jack Idril SE27169/2014   


  1. Samson & Monica     

Kawamos Jack My Cygnus SE48372/2010


  1. Juni & Monica

Myrvang Stoppa Mig Juni SE52196/2016


  1. Svea & Sara

Limelights Once Upon A Time SE60922/2010


  1. Tess & Linda

Stjärnlidens Open Heart OzannaSE55282/2015


  1. Myran & Monica

Raaw Be All You Can SE23083/2014


  1. Hoytis & Sandra

Saltisgårdens Hoyt Powerhawk SE66146/2010


  1. Nova & Ingvor

Nova SE17355/2014

Klubbmästerskap Rallylydnad


  1. Juni & Agnes Edlund

True Fairytale's Darling Bud Of May SE43517/2011


  1. Astrid & Agnes Edlund

True Fairytale's Good-As-Gold S65203/2009                                 


  1. Samson & Sara Heim Högström

Kawamos Jack My Cygnus SE48372/2010


  1. Nova & Sara Heim Högström

Kjennekrokens Hopes and Some More SE60004/2011


  1. Socker & Ellen Hettne

True Fairytale's Sweet As Sugar SE22377/2017                             


  1. Stella & Veronika Vestlund

Bumsingens A Star Is Born SE32811/2018


  1. Malte & Agneta Bjurström

Mon Chateau B'Benny SE11417/2013

 



Årets Agilityblåbär

Barn med Hund

Svea - Limelights Once Upon A Time

Vinnare

Förare: Sara Heim Högström

Isabella Alexandersson & Lizzy

KONTAKT


E-post till alla i styrelsen

kontaktastyrelsen@jackrussellklubben.se


Skicka in material eller synpunker på hemsidan till:

webmaster@jackrussellklubben.se


Vill du bli medlem?