Specialen 2017

 

 

Jack Russell Klubben

för SKK-registrerade JRT

 

Rasspecial 2017

officiell Utställning

16 september, Tånga Hed, Vårgårda

Domare: Jessie Borregaard Madsen, Danmark

Agility & Rallylydnad

17 september, Tånga Hed, Vårgårda

Domare: Monica Heim Högström i agility

och

Titti Benjaminsson i rallylydnad

 

 

Klubbmästare 2017

Utställning

Ell-Ell’s Kingdom Hearts

 

Ägare: Lena & Martin Lövdahl Fast

och Lena Lamkén

Klubbmästare 2017

Rallylydnad

Vitsuddens Petronella

&

Agnes Edlund

 

Ägare: Ulrika Andersson

Klubbmästare 2017

Agility

Stjärnlidens Jack Othello

&

Kerstin Svensson

 

Ägare: Kerstin Svensson

och Lena Lamkén

 

Övriga utställningsresultat

BIS valp

Stjärnlidens Uptown Judy

ägare Lena och Anders Lamkén

BIS junior

Relieds Dance To Reggae

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied

BIS unghund

Hvilebakkens Dressed For Success

ägare Pernille Lassen

BIS veteran

Brösing's Touch And Go

ägare Ingrid Lundqvist

 

 

 

BIS

 

1. Ell-Ell’s Kingdom Hearts

ägare Lena & Martin Lövdahl Fast & Lena Lamkén

 

2. Knötteliten's Hypatia

ägare Ricky Lied

 

3. Relieds Dance To The Reggae

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied

 

4. Hvilebakkens Dressed For Success

ägare Pernille Lassen

 

Valpklass 4-6 månader

 

 

Tikar

1.Stjärnlidens Uptown Judy HP

ägare Anders & Lena Lamkén

 

2. Cahaba's Nellie HP

ägare Hans & Barbro Karlsson

 

3. Saxon Hills Beautiful Mess HP

ägare Ewa Saxentorp

BIS 1 och 2 valp

Valpklass 6-9 månader

 

Hanar

 

1. True Fairytales Sweet Chilli HP

ägare Ulrika Andersson

 

2. Myrvang T-Bone HP

ägare Linda Rönnqvist

Tikar

 

1. Suspecial's Madame Joy HP Bästa valp 6-9

Ägare Lena & Anders Lamkén

 

2. Westjac's Lady Million HP

ägare Lena & Martin Lövdahl Fast

 

3. Suspecial's Gypsy-Queen HP

ägare Susan Lothian

 

4. Sweet Hills Kefiah

ägare Sofie Lindlöf

Bästa Hane

 

1. DK UCH DK-V-16 FI UCH SEUCH SE V-16 NORD UCH Ell-Ell’s Kingdom Heart

Ägare Lena & Martin Lövdahl Fast

 

2. Hvilebakkens Dressed For Success

ägare Pernille Lassen

 

3. Glenriska NRJ Rebel

ägare Ingrid Lundqvist

 

4. Kolumbus-Klaudius Thidalium

ägare Luigi Donati

Hanar Juniorklass

1. Relieds Cool Runnings CK

ägare Ricky Lied

 

2. Raaw Inspector Gadget

ägare Linda Rönnqvist

 

3. Let's Rock Quality Design

ägare Jessica Franzén

 

4. HM-Bojs Ica Ros

ägare Ida Robertsson & Jürgen Jespersen

 

Unghundsklass Hane

1. Hvilebakkens Dressed For Success CK

ägare Pernille Lassen

 

2. Glenriska NRJ Rebel CK

ägare Ingrid Lundqvist

 

3. Whistlewood's i Can Make It

ägare Susan Lothian

 

4. Ell-Ell's Little Eddie

ägare Ewa Saxentorp

 

Öppen klass Hane

1. Kolumbus-Klaudius Thidalium CK

ägare Luigi Donati

 

2. Mon Chateau B'Benny

ägare Agneta Bjurström

 

3. J SE VCH Cäby's Jack

ägare Fredrik Petersen

Championklass Hane

 

1. DK UCH DK-V-16 FI UCH SEUCH SE V-16 NORD UCH

Ell-Ell’s Kingdom Heart CK

Ägare Lena & Martin Lövdahl Fast

 

2. SE UCH True Fairytale’s Too Hard To Resist CK

Ägare Ulrika Andersson

 

3. SE UCH Stjärnlidens Jackpot CK

Ägare Anders &Lena Lamkén

 

4. Sweet Hills Renatissimo

ägare Jessica Franzén

Kom som du är

 

1. Artorps MR Carsson

ägare Anette Magnusson

 

2. Artorps Lady Edith

ägare Tove Assmus

Bästa Tik

 

1. DK JV-14 NORD UCH Knötteliten's Hypatia

ägare Ricky Lied

 

2. Relieds Dance To The Reggae

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied

 

3. Nord J V -15 SE UCH Lovely –Orange Magik Crystal

Ägare Susann Lothian

 

4. Danish Jack House's Grace Jones

ägare Pernille Lassen

 

Tikar Juniorklass

 

1. Relieds Dance To The Reggae CK

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied

 

2. True Fairytale's All Eyes on Me CK

ägare Ulrika Andersson

 

3. Myrvang Stoppa Mig Juni

ägare Monica Heim Högström

4. Mon Chateau D'Elvira

ägare Mari Hultberg Nylander & Thomas Hultberg

 

Unghundsklass Tikar

 

1. Glenriska Anna Mclean CK

ägare Ingrid Lundqvist

 

2. Valera's 2 Fast 4 You CK

ägare Lena & Martin Lövdahl Fast

 

3. True Fairytale's The One and Only

ägare Ulrika Andersson

 

4. Stjärnlidens Open Heart Ozanna

ägare Inger Oskarsson

 

Öppenklass Tikar

 

1. Danish Jack House's Grace Jones CK

ägare Pernille Lassen

 

2. Relieds Emotions in Motion CK

ägare Ricky Lied

 

3. Glenriska NRJ Boost

ägare Ingrid Lundqvist

 

4. Saltisgårdens Runway Diva

ägare Anders & Lena Lamkén

 

 

Championklass Tikar

 

1. DK JV-14 NORD UCH Knötteliten's Hypatia CK

ägare Ricky Lied

 

2. Nord J V-15 SE UCH Lovely-Orange Magik Crystal CK

Ägare: Susann Lothian

 

3. IT SLO HR AT UCH Princess Hope

ägare Agostini Da Villi

 

Veteranklass Tikar

 

1. Brösing's Touch And Go CK

ägare Ingrid Lundqvist

 

Resultat rallylydnad och agility

Rallylydnad

 

1. SE UCH NO UCH Vitsuddens Petronella

Agnes Andersson

 

2. SE UCH True Fairytale's Darling Bud of May

Agnes Andersson

 

3. SE UCH Kjennekrokens Hopes And Some More

Sara Heim Högström

 

4. SeAGCh RLDN Kawamos Jack My Cygnus

Monica Heim Högström

 

Agility

 

1. Stjärnlidens Jack Othello

Kerstin Svensson

 

2. SeAGCh RLDN Kawamos Jack My Cygnus

Sara Heim Högström

 

3. HM-Bojs Coco Chanell

Kerstin Svensson

 

4. Stjärnlidens Open Heart Ozanna

Linda Aeverdeen