Rasspecial 2017

          Välkomna till

  Jack Russell Klubben

Rasklubben för SKK-registrerade JRT

Rasspecial 2017

Officiell Utställning 

16 september, Tånga Hed, Vårgårda

Domare:  Jessie Borregaard Madsen, Danmark

Agility & Rallylydnad

17 september, Tånga Hed, Vårgårda

Domare:  Monica Heim Högström i agility

och

Titti Benjaminsson i rallylydnad



Klubbmästare 2017

Utställning

Ell-Ell’s Kingdom Hearts


Ägare: Lena & Martin Lövdahl Fast

och Lena Lamkén

Klubbmästare 2017

Rallylydnad

Vitsuddens Petronella

&

Agnes Edlund


Ägare: Ulrika Andersson

Klubbmästare 2017

Agility

Stjärnlidens Jack Othello

&

Kerstin Svensson


Ägare: Kerstin Svensson

och Lena Lamkén


Övriga utställningsresultat

BIS valp

Stjärnlidens Uptown Judy

ägare Lena och Anders Lamkén

BIS junior

Relieds Dance To Reggae

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied

BIS unghund

Hvilebakkens Dressed For Success

ägare Pernille Lassen

BIS veteran

Brösing's Touch And Go

ägare Ingrid Lundqvist




BIS


1. Ell-Ell’s Kingdom Hearts

    ägare Lena & Martin Lövdahl Fast & Lena Lamkén


2. Knötteliten's Hypatia

ägare Ricky Lied


3. Relieds Dance To The Reggae

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied


4. Hvilebakkens Dressed For Success

ägare Pernille Lassen


BIS 1 och 2 valp

Valpklass 4-6 månader



Tikar

 

1.Stjärnlidens Uptown Judy  HP

ägare Anders & Lena Lamkén           


2. Cahaba's Nellie  HP

ägare Hans & Barbro Karlsson


3. Saxon Hills Beautiful Mess  HP

ägare Ewa Saxentorp

Valpklass 6-9 månader


Hanar


1. True Fairytales Sweet Chilli  HP 

     ägare  Ulrika Andersson


2. Myrvang T-Bone  HP

ägare Linda Rönnqvist

 

   

Tikar


1. Suspecial's Madame Joy  HP    Bästa valp 6-9

    Ägare Lena & Anders Lamkén


2. Westjac's Lady Million  HP

ägare Lena & Martin Lövdahl Fast


3. Suspecial's Gypsy-Queen  HP

ägare Susan Lothian


4. Sweet Hills Kefiah

ägare Sofie Lindlöf

Bästa Hane


1. DK UCH DK-V-16 FI UCH SEUCH SE V-16 NORD UCH Ell-Ell’s Kingdom Heart 

    Ägare Lena & Martin Lövdahl Fast


2. Hvilebakkens Dressed For Success

ägare Pernille Lassen


3. Glenriska NRJ Rebel

ägare Ingrid Lundqvist


4. Kolumbus-Klaudius Thidalium

ägare Luigi Donati

                                                 

Hanar Juniorklass

 

1. Relieds Cool Runnings  CK

ägare Ricky Lied


2. Raaw Inspector Gadget

ägare Linda Rönnqvist


3. Let's Rock Quality Design

ägare Jessica Franzén


4. HM-Bojs Ica Ros

ägare Ida Robertsson & Jürgen Jespersen


Unghundsklass Hane

 

1. Hvilebakkens Dressed For Success  CK

ägare Pernille Lassen


2. Glenriska NRJ Rebel  CK

        ägare Ingrid Lundqvist   


3. Whistlewood's i Can Make It

ägare Susan Lothian


4. Ell-Ell's Little Eddie

ägare Ewa Saxentorp


Öppen klass Hane

 

1. Kolumbus-Klaudius Thidalium  CK

ägare Luigi Donati


2. Mon Chateau B'Benny

ägare Agneta Bjurström


3. J SE VCH Cäby's Jack

ägare Fredrik Petersen

 

Championklass Hane


1. DK UCH DK-V-16 FI UCH SEUCH SE V-16 NORD UCH

Ell-Ell’s Kingdom Heart  CK

    Ägare Lena & Martin Lövdahl Fast


2. SE UCH True Fairytale’s Too Hard To Resist  CK 

    Ägare Ulrika Andersson


3. SE UCH Stjärnlidens Jackpot  CK

    Ägare Anders &Lena Lamkén


4. Sweet Hills Renatissimo

ägare Jessica Franzén

Bästa Tik


1. DK JV-14 NORD UCH Knötteliten's Hypatia

ägare Ricky Lied


2. Relieds Dance To The Reggae

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied


3. Nord J V -15 SE UCH Lovely –Orange Magik Crystal 

    Ägare Susann Lothian


4. Danish Jack House's Grace Jones

ägare Pernille Lassen


Tikar Juniorklass


1. Relieds Dance To The Reggae  CK

ägare Yvonne Lundgren & Ricky Lied


2. True Fairytale's All Eyes on Me  CK

ägare Ulrika Andersson


3. Myrvang Stoppa Mig Juni

ägare Monica Heim Högström

 

4. Mon Chateau D'Elvira

ägare Mari Hultberg Nylander & Thomas Hultberg


Unghundsklass Tikar


1. Glenriska Anna Mclean  CK

ägare Ingrid Lundqvist


2. Valera's 2 Fast 4 You  CK

ägare Lena & Martin Lövdahl Fast


3. True Fairytale's The One and Only

ägare Ulrika Andersson


4. Stjärnlidens Open Heart Ozanna

ägare Inger Oskarsson


Öppenklass Tikar


1. Danish Jack House's Grace Jones  CK

ägare Pernille Lassen


2. Relieds Emotions in Motion  CK

ägare Ricky Lied


3. Glenriska NRJ Boost

ägare Ingrid Lundqvist


4. Saltisgårdens Runway Diva

ägare Anders & Lena Lamkén



Championklass Tikar


1. DK JV-14 NORD UCH Knötteliten's Hypatia  CK

ägare Ricky Lied


2. Nord J V-15 SE UCH Lovely-Orange Magik Crystal  CK

    Ägare: Susann Lothian


3. IT SLO HR AT UCH Princess Hope

ägare Agostini Da Villi


Veteranklass Tikar


1. Brösing's Touch And Go  CK

ägare Ingrid Lundqvist


Kom som du är


1. Artorps MR Carsson

ägare Anette Magnusson


2. Artorps Lady Edith

ägare Tove Assmus

Resultat rallylydnad och agility

Rallylydnad


1. SE UCH NO UCH Vitsuddens Petronella

Agnes Andersson


2. SE UCH True Fairytale's Darling Bud of May

Agnes Andersson


3. SE UCH Kjennekrokens Hopes And Some More

Sara Heim Högström


4. SeAGCh RLDN Kawamos Jack My Cygnus

Monica Heim Högström


Agility


1. Stjärnlidens Jack Othello

Kerstin Svensson


2. SeAGCh RLDN Kawamos Jack My Cygnus

Sara Heim Högström


3. HM-Bojs Coco Chanell

Kerstin Svensson


4. Stjärnlidens Open Heart Ozanna

Linda Aeverdeen

KONTAKT


E-post till alla i styrelsen

kontaktastyrelsen@jackrussellklubben.se


Skicka in material eller synpunker på hemsidan till:

webmaster@jackrussellklubben.se


Vill du bli medlem?